2014 Conference

  • See an up-to-date overview of all days or filter by day, track, or training workshop.
  • Click presentation titles for details and to view or download the presentations.

Note: Files not posted lack permission from author for posting.

Sep 15, 16, 17
Sunday, Sep 14

4:00pm to 7:00pm

Registration Desk Open
Room: Grand Ballroom Foyer

6:00pm to 7:00pm

New CASQA Member Mixer

New to CASQA? Join us to meet other CASQA members both old and new. Light appetizers; cash bar.

Room: South Tower Pool Deck (Third Floor)
Monday, Sep 15

7:30am to 5:30pm

Registration Desk Open
Room: Grand Ballroom Foyer

8:00am to 5:00pm

Stormwater Field Tour: Inland Empire
2014_0915 Mon 8:30am Stormwater Field Tour: A Walk in a Wetlands

Jeff Endicott, CASC Engineering and Consulting

Room: Offsite: meet in hotel lobby for bus
Stormwater Field Tour: Los Angeles County
2014_0915 Mon 8:00am Stormwater Field Tour: A Walk In the Park

Melanie Sotelo, CASC Engineering and Consulting

Room: Offsite: meet in hotel lobby for bus

8:30am to 11:45am

Education Training Workshop
2014_0915 Mon 8:30am Education Training Workshop

Stephen Groner | Rachel Dowd | Philip Kao, S. Groner Associates, Inc.

Room: Garden 4

8:30am to 5:00pm

Construction Training Workshop
2014_0915 Mon 8:30am Construction Training Workshop

Tanya Bilezikjian | Cathy Johnson | Dave Mercier | Kieler Smith | Scott Taylor

RBF Consulting, A Company of Michael Baker International

Jenny McGee, Southern California Edison

Tyler Palmer, Terra Novo, Inc.

Karen Henry, San Diego County Water Authority

David Lightle, Independent RUSLE2 Consultant

Room: Grand Ballroom E
Industrial Training Workshop
2014_0915 Mon 8:30am Industrial Training Workshop

Matt Lentz, GSI Environmental

Laurel Warddrip, SWRCB

Kathleen Harrison, Geosyntec Consultants

Anna Lantin, RBF Consulting, A Company of Michael Baker International

Russ Vadenais, CDM Smith

Sandy Mathews, Larry Walker Associates

Katharine E. Wagner, Attorney

Tim Simpson, GSI Environmental

Jeremy Laurin, PG&E

 

Room: Garden 1 & 2
Planning Training Workshop
2014_0915 Mon 8:30am Planning Training Workshop

Lisa Austin | Brandon Steets, Geosyntec Consultants

Karen Cowan | Ashli Desai, Larry Walker Asssociates:

Karina Danek, City of San Diego

Giles Coon | Armando D'Angelo, Los Angeles County

Daniel Rourke, Fresno Metropolitan Flood Control District

Ian Swift, IRWD

Eric Stein, SCCWRP 

Chris Sommers, EOA, Inc.

Greg Gearheart, State Water Board

Pamela Creedon, Central Valley Regional Water Board

Sam Unger, Los Angeles Regional Water Quality Control Board

Room: Grand Ballroom F
Post Construction Training Workshop
2014_0915 Mon 8:30am Post Construction Training Workshop

Daniel Apt, RBF Consulting, A Company of Michael Baker International

Dan Cloak, Dan Cloak Environmental Consulting

Adam C. Porter, Stanford University

Ziad Mazboudi, City of San Juan Capistrano

Jill Bicknell, SCVURPP

Brian Currier, CSUS

Matt Yeager, Yeager Environmental Associates

Grant Sharp, County of Orange

Darren Haver, UC Cooperative Extension

Mitchell Mysliwiec, Larry Walker Associates

Dr. Michael Trapp, RBF Consulting, A Company of Michael Baker International
Greg Gearheart, SWRCB

Room: Grand Ballroom G

10:00am to 10:30am

Break | Poster Session

The posters will be displayed all day on Monday. The poster authors will be available from 10:00 - 10:30 AM.

Room: Grand Ballroom Hall

11:45am to 1:30pm

Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D
Lunch
Room: Royal Ballroom

11:45am to 6:00pm

Exhibit Hall Open
Room: Grand Ballroom A-D

1:30pm to 5:00pm

Funding Training Workshop
2014_0915 Mon 1:30pm Funding Training Workshop

Michael Colantuono, Colantuono & Levic PC

Kelly Salt, Best Best & Krieger, LLP

John Bliss, SCI Consulting Group

Mike Lewis, Lewis & Company

Matthew Fabry, San Mateo Countywide Water Pollution Prevention Program

Ken Farfsing, City of Signal Hill

Kirsten James, Heal the Bay

Andrew Fahlund, California Water Foundation

Room: Garden 4

3:00pm to 3:30pm

Break | Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D

5:00pm to 6:00pm

Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D

6:00pm to 9:30pm

Networking Event

Complimentary shuttle buses will be provided

Room: Offsite: House of Blues Anaheim
Tuesday, Sep 16

7:30am to 8:00am

Room Monitor Training
Room: Garden 4

7:30am to 8:30am

Moderator Orientation
Room: Garden 3

7:30am to 5:30pm

Registration Desk Open
Room: Grand Ballroom Foyer

8:00am to 7:30pm

Exhibit Hall Open
Room: Grand Ballroom A-D

8:30am to 9:40am

Plenary Session | Welcome & Opening Remarks | Keynote Address

Gerhardt Hubner, CASQA Chair

View or Download Welcome Presentation

 

Keynote Address: Placemaking with a Light Imprint, Thomas Low

Thomas Low is a registered architect and certified planner based in Charlotte, North Carolina. Thomas has completed over 150 charrettes and has directed numerous award winning new urbanism projects. He is Director of Civic By Design with the mission to elevate the quality of the built environment. He leads the initiatives Light Imprint and Learning Cottages. Light Imprint integrates sustainability and community design. It includes the Light Imprint Handbook - a green approach to neighborhood design. Learning Cottages are small scale neighborhood schools and campuses. Thomas is also the creator of Mixopoly, a hands-on design workshop on placemaking for a healthy, sustainable built environment.

Room: Royal Ballroom

9:40am to 10:00am

Break | Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D

10:00am to 10:30am

Behavior Change / Public Outreach and Education
2014_0916 Tue 10:00am Behavior Change
Tim Graham, City of San Diego
Room: Grand Ballroom G
GIS Data Management / GIS Data Management
2014_0916 Tue 10:00am GIS Data Management
Grant Sharp, County of Orange
Room: Garden 3
Industrial Stormwater Permit / Industrial Permit
2014_0916 Tue 10:00am Industrial Stormwater Permit
Laurel Warddrip, State Water Board
Room: Garden 1 & 2
Municipal Stormwater Management / Watershed Models
2014_0916 Tue 10:00am Municipal Stormwater Management
Megan Otto, Geosyntec Consultants
Room: Grand Ballroom F

10:00am to 11:05am

Effectiveness Assessment / Effectiveness Assessment
2014_0916 Tue 10:00am Effectiveness Assessment
Karen Ashby, Larry Walker Associates

Jon Van Rhyn, County of San Diego Watershed Protection Program

David Pohl, ESA

Room: Grand Ballroom E

10:00am to 11:40am

New Regulations, Permits, and Policies / Ask the Regulators: Construction Permit (Panel)
2014_0916 Tue 10:00am New Regulations, Permits, and Policies
Jacque Kelley, Water Board - Region 5

Luz Vargas, Water Board - Region 4

Alireza Rahmani, Water Board - Region 4

Keith Elliot, Water Board - Region 8

Michael Roth, Water Board - Region 8

Russ Hansen, State Water Board

Room: Garden 4

10:35am to 11:05am

GIS Data Management / GIS Data Management
2014_0916 Tue 10:35am GIS Data Management
Bruce Phillips, PACE Advanced Water Engineering
Room: Garden 3
Industrial Stormwater Permit / Industrial Permit
2014_0916 Tue 10:35am Industrial Stormwater Permit
David Renfrew, Alta Environmental
Room: Garden 1 & 2
Municipal Stormwater Management / Watershed Models
2014_0916 Tue 10:35am Municipal Stormwater Management
Grant Wilcox, WRECO
Room: Grand Ballroom F

10:35am to 11:40am

Behavior Change / Public Outreach and Education
2014_0916 Tue 10:35am Behavior Change
Rachel Dowd, S. Groner Associates, Inc.

 Joyce Amaro, City of Los Angeles

Room: Grand Ballroom G

11:10am to 11:40am

Effectiveness Assessment / Effectiveness Assessment
2014_0916 Tue 11:10am Effectiveness Assessment
Emily Daniels, Council for Watershed Health
Room: Grand Ballroom E
GIS Data Management / GIS Data Management
2014_0916 Tue 11:10am GIS Data Management
Bryn Evans, Dudek
Room: Garden 3
Industrial Stormwater Permit / Industrial Permit
2014_0916 Tue 11:10am Industrial Stormwater Permit
Marty Spongberg, AMEC Environment & Infrastructure
Room: Garden 1 & 2
Municipal Stormwater Management / Watershed Models
2014_0916 Tue 11:10am Municipal Stormwater Management
Eric Strecker, Geosyntec Consultants
Room: Grand Ballroom F

11:40am to 12:00pm

Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D

12:00pm to 1:30pm

Lunch | CASQA Awards Program
Room: Royal Ballroom

1:30pm to 2:00pm

Behavior Change / Public Outreach and Education
2014_0916 Tue 1:30pm Behavior Change
Stephen Groner, S. Groner Associates, Inc.
Room: Grand Ballroom G
Compliance Training / Compliance Training
2014_0916 Tue 1:30pm Compliance Training
Lisa Haney, Orange County Sanitation District
Room: Garden 1 & 2
GIS Data Management / Science and Technology
2014_0916 Tue 1:30pm GIS Data Management
Don Reynolds, accenaGroup
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Municipal Stormwater Management
2014_0916 Tue 1:30pm Municipal Stormwater Management
Jason Wright, Tetra Tech
Room: Grand Ballroom F

1:30pm to 2:35pm

Effectiveness Assessment / Effectiveness Assessment
2014_0916 Tue 1:30pm Effectiveness Assessment
Ryan Janoch, Mapistry
Room: Grand Ballroom E

1:30pm to 3:10pm

New Regulations, Permits, and Policies / Ask the Regulators: Industrial Permit (Panel)
2014_0916 Tue 1:30pm New Regulations, Permits, and Policies
Laurel Warddrip, SWRCB

Ejigu Solomon, Los Angeles Regional Water Quality Control Board

Grant Sharp, County of Orange

Keith Elliott, Santa Ana Regional Water Quality Control Board

Room: Garden 4

2:05pm to 2:35pm

Compliance Training / Compliance Training
2014_0916 Tue 2:05pm Compliance Training
Karen Ashby, Larry Walker Associates
Room: Garden 1 & 2
GIS Data Management / Science and Technology
2014_0916 Tue 2:05pm GIS Data Management
Mark Miller, AquaShield, Inc.
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Municipal Stormwater Management
2014_0916 Tue 2:05pm Municipal Stormwater Management
Richard Haimann, HDR, Inc.
Room: Grand Ballroom F

2:40pm to 3:10pm

Behavior Change / Public Outreach and Education
2014_0916 Tue 2:40pm Behavior Change
Jennifer Tabanico, Action Research
Room: Grand Ballroom G
Compliance Training / Compliance Training
2014_0916 Tue 2:40pm Compliance Training
Andrew Demers, Stormwater ONE
Room: Garden 1 & 2
Effectiveness Assessment / Effectiveness Assessment
2014_0916 Tue 2:40pm Effectiveness Assessment
Marc Leisenring, Geosyntec Consultants
Room: Grand Ballroom E
GIS Data Management / Science and Technology
2014_0916 Tue 2:40pm GIS Data Management
David Schiessel, Babcock Laboratories, Inc.
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Municipal Stormwater Management
2014_0916 Tue 2:40pm Municipal Stormwater Management
Patricia Samora, URS Corporation
Room: Grand Ballroom F

3:10pm to 3:45pm

Break | Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D

3:45pm to 4:15pm

GIS Data Management / Finding Soulutions Using GIS and Data Management
2014_0916 Tue 3:45pm GIS Data Management
Chris Sommers, EOA, Inc.
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Green Infrastructure: Municipal Permit
2014_0916 Tue 3:45pm Municipal Stormwater Management
Jill Bicknell, EOA, Inc
Room: Grand Ballroom F
Stormwater Treatment / LID/BMPs
2014_0916 Tue 3:45pm Stormwater Treatment
Bruce Phillips, PACE Advanced Water Engineering
Room: Garden 1 & 2
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Trash
2014_0916 Tue 3:45pm TMDLs Trash
Amanda Burns, Black & Veatch
Room: Grand Ballroom E

3:45pm to 5:25pm

Construction Stormwater Management / Program Implementation (Panel)
2014_0916 Tue 3:45pm Construction Stormwater Management (panel)
Julia Nussbaum, Stanford University

Lisa Haney, Orange County Sanitation District

Isabella Johannes, PG&E

Chandra Thomas, Riverside County

Room: Grand Ballroom G
New Regulations, Permits, and Policies / Ask the Regulators: Municipal Permit (Panel)
2014_0916 Tue 3:45pm New Regulations, Permits, and Policies
Laurie Walsh, San Diego Water Board

Eugene Bromley, EPA Region 9

Fred Hetzel, San Francisco Water Board

Christine Sloan, County of San Diego

Room: Garden 4

4:20pm to 4:50pm

GIS Data Management / Finding Soulutions Using GIS and Data Management
2014_0916 Tue 4:20pm GIS Data Management
Anna Wernet, AMEC
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Green Infrastructure: Municipal Permit
2014_0916 Tue 4:20pm Municipal Stormwater Management
Bryn Evans, Dudek
Room: Grand Ballroom F
Stormwater Treatment / LID/BMPs
2014_0916 Tue 4:20pm Stormwater Treatment
Eric Strecker, Geosyntec Consultants
Room: Garden 1 & 2
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Trash
2014_0916 Tue 4:20pm TMDLs Trash
Kristine Corneillie, Larry Walker Associates
Room: Grand Ballroom E

4:55pm to 5:25pm

GIS Data Management / Finding Soulutions Using GIS and Data Management
2014_0916 Tue 4:55PM GIS Data Management
Howard Bunce, Marin County Pollution Prevention Program
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Green Infrastructure: Municipal Permit
2014_0916 Tue 4:55pm Municipal Stormwater Management
Daniel Apt, RBF, A Company of Michael Baker International
Room: Grand Ballroom F
Stormwater Treatment / LID/BMPs
2014_0916 Tue 4:55pm Stormwater Treatment
Alexander Maestre, The University of Alabama
Room: Garden 1 & 2
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Trash
2014_0916 Tue 4:55pm TMDLs Trash
Chris Sommers, EOA, Inc.
Room: Grand Ballroom E

5:30pm to 7:30pm

Exhibitor Reception
Room: Grand Ballroom A-D
Wednesday, Sep 17

7:15am to 8:15am

Mini Plenary Session: CASQA Vision

Scott Taylor, RBF Consulting, A Company of Michael Baker International

Ashli Desai, Larry Walker Associates

 

View or Download Presentation

Room: Royal Ballroom

7:30am to 8:00am

Room Monitor Training
Room: Garden 3

7:30am to 12:00pm

Registration Desk Open
Room: Grand Ballroom Foyer

8:00am to 8:30am

Exhibitor Focus
Room: Grand Ballroom A-D

8:00am to 1:00pm

Exhibit Hall Open
Room: Grand Ballroom A-D

8:30am to 9:00am

Construction General Permit / Construction Permit
2014_0917 Wed 8:30am Construction General Permit
Lisa Haney, Orange County Sanitation District
Room: Grand Ballroom G
Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 8:30am Industrial Stormwater Management
Kathleen McGowan, Geosyntec Consultants
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Regional Collaboration
2014_0917 Wed 8:30am Municipal Stormwater Management
Andy Rodgers, Russian River Watershed Association
Room: Grand Ballroom F
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Bacteria
2014_0917 Wed 8:30am TMDLs Bacteria
Bram Sercu, County of Ventura
Room: Garden 1 & 2

8:30am to 9:35am

Stormwater Treatment / Biofiltration/Bioretention
2014_0917 Wed 8:30am Stormwater Treatment
Dan Cloak, Dan Cloak Environmental Consulting
Room: Grand Ballroom E

9:05am to 9:35am

Construction General Permit / Construction Permit
2014_0917 Wed 9:05am Construction General Permit
Remi Candaele, RBF, A Company of Michael Baker International

Dave Mercier, RBF, A Company of Michael Baker International

Room: Grand Ballroom G
Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 9:05am Industrial Stormwater Management
Michael Chase, SoundEarth Strategies, Inc.
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Regional Collaboration
2014_0917 Wed 9:05am Municipal Stormwater Management
Shawn Hagerty, Best Best & Krieger, LLP
Room: Grand Ballroom F
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Bacteria
2014_0917 Wed 9:05am TMDLs Bacteria
Steve Gruber, Burns & McDonnell
Room: Garden 1 & 2

9:40am to 10:10am

Construction General Permit / Construction Permit
2014_0917 Wed 9:40am Construction General Permit
Patricia Samora, URS Corporation
Room: Grand Ballroom G
Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 9:40am Industrial Stormwater Management
Annika Kubischta, D-Max Engineering, Inc.
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Regional Collaboration
2014_0917 Wed 9:40am Municipal Stormwater Management
Kenneth Schiff, Southern California Coastal Water Research Project
Room: Grand Ballroom F
Stormwater Treatment / Biofiltration/Bioretention
2014_0917 Wed 9:40am Stormwater Treatment
John Dettle, City of Torrance
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Bacteria
2014_0917 Wed 9:40am TMDLs Bacteria
J. Michael Trapp, RBF, A Company of Michael Baker International
Room: Garden 1 & 2

10:10am to 10:55am

Break | Exhibitor Focus | Prize Drawing
Room: Grand Ballroom A-D

10:55am to 11:25am

Municipal Stormwater Management / Banking/In-Lieu Fees/Trading
2014_0917 Wed 10:55am Municipal Stormwater Management
Mark Grey, Construction Industry Coalition on Water Quality
Room: Grand Ballroom F
Spotlight on City Projects / Spotlight on City Projects
2014_0917 Wed 10:55am Spotlight on City Projects
Jim Rasmus, Black & Veatch
Room: Garden 3
Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 10:55am Stormwater Treatment
Aaron Poresky, Geosyntec Consultants

Adam McGuire, Geosyntec Consultants

Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: New Ideas Moving Forward
2014_0917 Wed 10:55am TMDLs New Ideas
Ashli Desai, Larry Walker Associates
Room: Garden 1 & 2

10:55am to 12:00pm

QSD/QSP Forum / QSD/QSP Forum
2014_0917 Wed 10:55am QSD / QSP Forum
Shanda Beltran, Building Industry Association of Southern California

John Slayton, Southern California Edison

Ejigu Solomon, Los Angeles Regional Water Quality Control Board

Room: Grand Ballroom G

11:30am to 12:00pm

Municipal Stormwater Management / Banking/In-Lieu Fees/Trading
2014_0917 Wed 11:30am Municipal Stormwater Management
Kelly Moran, TDC Environmental, LLC
Room: Grand Ballroom F
Spotlight on City Projects / Spotlight on City Projects
2014_0917 Wed 11:30am Spotlight on City Projects
Dalia Fadl, City of Sacramento
Room: Garden 3
Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 11:30am Stormwater Treatment
Harvey Oslick, Wood Rodgers
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: New Ideas Moving Forward
2014_0917 Wed 11:30am TMDLs New Ideas
Jennifer Tabanico, Action Research
Room: Garden 1 & 2

12:00pm to 1:20pm

Lunch
Room: Royal Ballroom

1:20pm to 1:50pm

Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 1:20pm Industrial Stormwater Management
Michael Chase, SoundEarth Strategies, Inc.
Room: Garden 3
Municipal Stormwater Management / Regional Funding Mechanisms
2014_0917 Wed 1:20pm Municipal Stormwater Management
Jon Konnan, EOA, Inc.
Room: Grand Ballroom F
Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 1:20pm Stormwater Treatment
Don Bunts, Santa Margarita Water District
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Sediment/PCBs/Metals/Mercury
2014_0917 Wed 1:20pm TMDLs: Sediment / PCBs / Metals / Mercury
Amy Storm, Larry Walker Associates
Room: Garden 1 & 2

1:20pm to 4:10pm

Construction General Permit / Stakeholder Panel Discussion
2014_0917 Wed 1:20pm Construction General Permit (panel)
Mark Grey, Construction Industry Coalition on Water Quality

Liz Crosson, Los Angeles Waterkeeper

Lisa Haney, Orange County Sanitation District

Russ Foster, J.F. Shea

Marvin Sachse, Brash Industries

Room: Grand Ballroom G

1:55pm to 2:25pm

Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 1:55pm Industrial Stormwater Management
Kathryn Hubbard, Alta Environmental
Room: Garden 3
Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 1:55pm Stormwater Treatment
Ken Susilo, Geosyntec Consultants
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Sediment/PCBs/Metals/Mercury
2014_0917 Wed 1:55pm TMDLs: Sediment / PCBs / Metals / Mercury
Lucille Paquet, Contra Costa Clean Water Program
Room: Garden 1 & 2

1:55pm to 3:00pm

Municipal Stormwater Management / Regional Funding Mechanisms
2014_0917 Wed 1:55pm Municipal Stormwater Management
Richard Watson, Richard Watson & Associates, Inc.
Room: Grand Ballroom F

2:30pm to 3:00pm

Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 2:30pm Industrial Stormwater Management
Nathan Ward, Kennedy/Jenks Consultants
Room: Garden 3
Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 2:30pm Stormwater Treatment
Kristy Morris, Council for Watershed Health
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Sediment/PCBs/Metals/Mercury
2014_0917 Wed 2:30pm TMDLs: Sediment / PCBs / Metals / Mercury
Lisa Rozmyn, Washington State University, Washington Stormwater Center
Room: Garden 1 & 2

3:05pm to 3:35pm

Industrial Stormwater Management / Program Implementation
2014_0917 Wed 3:05pm Industrial Stormwater Management
Nathan Graves, Kennedy/Jenks Consultants
Room: Garden 3
Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 3:05pm Stormwater Treatment
Merrill Taylor, Tetra Tech
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Sediment/PCBs/Metals/Mercury
2014_0917 Wed 3:05pm TMDLs: Sediment / PCBs / Metals / Mercury
Richard Lucera, RBF Consulting, A Company of Michael Baker International
Room: Garden 1 & 2

3:05pm to 4:10pm

Municipal Stormwater Management / Regional Funding Mechanisms
2014_0917 Wed 3:05pm Municipal Stormwater Management
Jerry Bradshaw, SCI Consulting Group
Room: Grand Ballroom F

3:40pm to 4:10pm

Stormwater Treatment / Green Infrastructure/Hydromodification
2014_0917 Wed 3:40pm Stormwater Treatment
John Quenzer, D-Max Engineering
Room: Grand Ballroom E
TMDLs and Pollutant Specific Compliance / TMDLs: Sediment/PCBs/Metals/Mercury
2014_0917 Wed 3:40pm TMDLs: Sediment / PCBs / Metals / Mercury
Zach Kent, Modular Wetland Systems, Inc.
Room: Garden 1 & 2