Outstanding Service Awardees

CASQA is a professional membership organization (SIC Code 8621) or professional organization (NAICS Code 813920). Professional organizations seek to further a particular profession, the interests of individuals engaged in that profession, and the public interest. CASQA is dedicated to advancing stormwater quality management, science, and regulation. Each year, CASQA recognizes and expresses its appreciation to the CASQA members that have gone above and beyond in providing outstanding service to CASQA, and in doing so, have advanced CASQA and the profession. Congratulations to these Oustanding Service Awardees from recent years!

2018

  • Cathleen Garnand (5th year): Leadership on the Good Housekeeping video series; leadership of the Membership Committee
  • Cory Jones (1st year): BMP Subcommittee
  • Michael Yang (1st year): Efforts to complete updates to the BMP Handbooks
  • Rachael Keish (2nd year): Leadership of the Non-Traditional Phase II workgroup and establishment of a new CASQA Subcommittee; coordination and outreach efforts to schools
  • Matt Lentz (7th year): Presentation to National Academies Multi-Sector General Permit Panel on CASQA’s behalf
  • Kim Porter (2nd year): Leadership within the Phase II community and mentoring a new Subcommittee Co-Chair
  • Dave Tamayo (6th year): Efforts to develop comment letters and the Annual Report for the Pesticides Subcommittee
  • Richard Watson (3rd year): Lead the development of a petition to the Department of Toxics Substances Control (DTSC) regarding impact of zinc in tires

2017

  • Daniel Apt (7th year): Construction General Permit Training Program and Industrial General Permit Training Program 
  • Karen Ashby (4th year): Effectiveness Assessment Subcommittee and State Trash Amendments Advisory Committee
  • Kim Porter (1st year): Phase II Subcommittee
  • Cathleen Garnand (4th year): Municipal Good Housekeeping Video Project 
  • Anna Lantin (5th year): BMPs Subcommittee (10 years) 
  • Jeremy Laurin (1st year): Industrial Subcommittee
  • Matt Lentz (6th year): Industrial Subcommittee
  • Amy Porter (1st year): Events Manager / Website & App Manager
  • Dave Tamayo (5th year): Pesticides Subcommittee and STORMS Framework for Urban Pesticide Reduction

2016

  • Daniel Apt: Industrial General Permit Training Program 
  • Karen Ashby: Effectiveness Assessment Subcommittee and State Trash Amendments Advisory Committee 
  • Chris Crompton: Advance Conference planning
  • Brian Currier: Industrial General Permit Training Program 
  • Jeff Endicott: CASQA Awards Program 
  • Rachel Keish: Non-traditional Work Group: Phase II Subcommittee 
  • Darcy Kuenzi: Legislative Update
  • Anna Lantin: BMPs Subcommittee and State Trash Amendments Advisory Committee
  • Dave Tamayo: Pesticides Subcommittee and STORMS Framework for Urban Pesticide Reduction

2015

  • Matt Lentz, Katharine Wagner: Industrial Subcommittee
  • Jamison Crosby, Cathleen Garnand: Phase II Subcommittee
  • Scott Taylor: Policy & Permitting Subcommittee
  • Daniel Apt, Brian Currier: Training Subcommittee
  • Ashli Desai, Ewelina Mutkowska: Nutrient Objectives Stakeholder Advisory Group Representatives
  • Armand Ruby: Water Quality Monitoring Council Representative

2014

  • Anna Lantin: BMPs Subcommittee and production of the Industrial & Commercial BMP Online Handbook
  • Karen Ashby, Brian Currier, David Pohl, Scott Taylor, Jon Van Rhyn: Effectiveness Assessment Subcommittee and update of the Effectiveness Assessment Manual
  • Matt Lentz, Katharine Wagner: Industrial Subcommittee and review / engagement on Industrial General Permit
  • Jamison Crosby, Cathleen Garnand: Phase II Subcommittee
  • Kelly Moran, Dave Tamayo: Pesticides Subcommittee and engagement with DPR and EPA to change the regulation of pesticides to protect surface water quality

2013

  • Daniel Apt: Construction General Permit Training Team - Trainer of Record qualification
  • Matt Lentz, Katharine Wagner: Industrial Subcommittee and review / engagement on Industrial General Permit
  • Jamison Crosby, Dave Tamayo, Kelly Moran, Armand Ruby: Pesticides Subcommittee
  • Jamison Crosby, Terri Fashing, Cathleen Garnand,Rebecca Winer-Skonovd: Phase II Subcommittee and review / engagement / implementation of Small MS4 General Permit
  • Sharon Gosselin, Stephanie Reyna-Hiestand: Website Subcommittee and overhaul of CASQA website